HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

ÇİSAD 20 Yaşında

 
20 yıl önce kurulan Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği 5 Eylül tarihinde 20’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayacak. 20’inci kuruluş yıl dön

corlu 26.08.2022 16:19:45    (729) Okunma


20 yıl önce kurulan Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği 5 Eylül tarihinde 20’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayacak. 20’inci kuruluş yıl dönümü hazırlıkları öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen ÇİSAD yönetimi ve üyeleri basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Gündeme dair açıklamalar yapan ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Kırçuval ABD’nin Türk İş insanlarına yönelik yaptırım uygulama tehdidine karşı da konuştu. Kırçuval, “Bizim bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım, Yani Rusya ile olan işbirliğimizi çok iyi değerlendirmemiz lazım” dedi. 

AMACIMIZ İŞ DÜNYASININ SESİ OLMAK 
Kendisini tanıtarak sözlerine başlayan Nüvit Kırçuval, “Yaklaşık 40 yıldır Çorlu’dayım inşaat mühendisiyim, Çorlu’da Sanayi ve Ticaret Odası’nın 5’inci komite başkanıyım, Velimeşe OSB Yönetim Kurulu üyesiyim, Derin Deşarj yönetim kurulu üyesiyim ve ÇİSAD’ında başkanıyım. Gördüğünüz gibi bu sene ÇİSAD’ın ilk yeniliği amblemimizi ve logomuzu değiştirdik. Bugün ilk defa tanıtıyoruz, biz kimiz 2002 yılında gönüllü 7 iş insanının bir araya gelerek kurduğu bir derneğiz, bu yıl 20’inci yılımızı kutlayacağız. Coşkuyla ve büyük bir heyecanla kutlayacağız, bu tarih 5 Eylül. Bütün basın mensuplarını da bilgilendirmek istedik. Bağlı olduğumuz TÜRKKONFED 26 bölgesel 4 sektörel olmak üzere 30 federasyon 286 dernek üzerinden 50 bine yakın şirketi kapsamakta. Bu şirketlerin gücü ne kurumlar vergisinin yüzde 86’sını dış ticaretin yüzde 83’ünü ve yaklaşıkta 7 milyon istihdamı kapsamakta. Her hafta toplantılar yapıyoruz, toplumsal, çevresel birçok konuyu görüşüyoruz. Bu değerlendirme sonucunda üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Amacımız iş dünyasının sesi olmak, iş dünyasını ilgilendiren sorunlara çözüm bulmak ve bölgesel sektörel kalkınmaya da önce olmak katkıda bulunmak. Vizyonumuz ne bölge genelindeki iş dünyasının güvendiği ve tercih ettiği bir dernek olmak” dedi. 

ÖNCELİĞİMİZ BAĞIMSIZLIK
Konuşmasını sürdüren Nüvit Kırçuval, “Misyonumuz iş dünyasının gönüllü bağımsız özellikle bağımsız kelimesini tercih ediyorum. Gönüllü bağımsız temsilcisi ve ortak sesi olmak istiyoruz. 1 numarada söyleyeceğimiz şey bağımsızlık, hiçbir yere bağımlı değiliz, hiçbir partiye bağlı değiliz, hiçbir illerin kurmuş olduğu derneklere bağlı değiliz, tamamen bağımsız bir derneğiz, şeffaflık ve gönüllülük bizim değerlerimiz budur. 40 öğrenciye burs verdik, hedefimiz 50 öğrenci ve iki katı burs vermek. Bu sene başarıyla gerçekleştireceğiz. Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunduk. Yine huzurevini ziyaret ettik, kendilerine hediyeler, kendilerine bir söz verdik ve o sözü Eylül ayında gerçekleştirmek istiyoruz. Çorlu’ya kurulması hep istenen Yüksek Teknoloji üniversitesinin yakın takipçisi olacağız. Bu yıl Çorlu Mühendislik Fakültesinin birinci gelen öğrencilerine ödüller verdik. Çorlu’nun çevre sorununun da yakın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.
 
BUGÜN TÜRKİYE ABD’YE GÖRE HAREKET ETMİYOR
ABD’nin Türk iş insanlarına yönelik yaptırım tehdidini sorduğumuz Nüvit Kırçuval konuyla ilgili açıklama yaptı: “Aslında biz bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yani Rusya ile olan işbirliğimizi çok iyi değerlendirmemiz lazım, Tabi şu anda çok ciddi bir ABD Çin ve Rusya çatışması var. Amerika Rusya’yı yok etmeye çalışıyor ama Rusya kendi yağıyla kavrulabilen, Euro’nun paralizesini görüyoruz, bu paratinin düşmesi Rusya’nın vanayı kapatacağım demesinden kaynaklanıyor, çünkü Avrupa şu anda ciddi bir telaşın içerisinde bizim bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye bu dönemde çok ciddi yatırımlar alabilir. Biz kendi yağımızla kavrulmayı öğrenmeliyiz. Bunu da yavaş yavaş yapıyoruz, 10 sene öncesine kadar ABD ne derse Türkiye ona göre hareket ediyordu ama bugün Türkiye artık ona göre hareket etmiyor. Türkiye artık belli bir güce sahip buda Türk iş dünyası da buna hâkim. Ben 7 yaşındaydım ticaretin içindeydim, babam hep şunu derdi ne olacak Türkiye’nin bu hali diyordu, 60 yaşına geldim ne olacak bu Türkiye’nin hali diyoruz. Biz buhranlara çok alışkınız biz bunları iyi biliyoruz. Biz bu krizi bekliyoruz, ama bu krize Avrupa ve ABD hazır değil. Özellikle Avrupa hazır değil, yüzde 3’ler yüzde 4’ler enflasyon yaşıyor onlar için çok büyük bir kriz bu, biz yüzde 100 küsürleri yaşıyoruz, son derece hayatımız devam ediyoruz. Ben bunu fırsat olarak görüyorum” dedi.  

corlu 26.08.2022    (729) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir

Son Haberler

  TÜRSAB Trakyadan KOSOVA Ziyareti 07.03
  İYİ Parti den Basına Destek Çağrısı 20.02
  Ergünkent İnşaat’tan Açıklama 28.01
  TGF Genel Başkanına Kınama 23.01
  Başarılı Gazeteciler Ödüllendirildi 16.01
  Bursluluk Sınavına Rekor Katılım 16.01
  Nisan Ayında 41 Yaşındayız 16.01
  Reyap Olarak Her Geçen Gün Büyüyoruz 16.01
  1. Hamsi Festivali Coşkusu 16.01
  Ali Darıcı nın Ankara Çıkartması 27.12
  Ali Darıcının Ziyaretleri Ses Getirdi. 26.12
  TED KOlejinden Geleceğe Nefes Katan Proje 23.12
  Vekil Mustafa Yel Müjdeyi Verdi 23.12
  İkinci Kez Çorlunun Gururu Oldu 23.12
  Meydanlar Işık ve Figürlerle Süslendi 23.12

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası