HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

 Çorlu Hakkını İstiyor

  Tarih 01.06.2009    (14111) Okunma

Aldığı yoğun göç nedeniyle eğitimdeki derslik açığını bir türlü kapatamayan ilçemizde, sağlık yatırımlarının da yetersiz kaldığı gözleniyor. Ödediği vergilerle Türkiye sıralamasında il bazında ilk sıralarda yer alan Tekirdağ’ın en çok vergi veren ilçesi Çorlu, yatırımların yetersizliğinden yakınıyor. Son olarak Tekirdağ Vergi Dairesi tarafından açıklanan 2008 yılı Kurumlar Vergisi Rekortmenleri’nde ilk 100 içerisinde 51 Çorlu firması yer alırken, sadece kurumlar vergisinde 9 milyon liralık vergi tahakkuku gerçekleşti. Gelir Vergisi’nde de ilk 100 içerinde 35 mükellefle yer bulan ve buradan da yaklaşık 2 milyon 500 bin TL vergi katkısı sağlayan Çorlu esnafı, diğer vergileri de eklediğimizde yaklaşık 20 milyon liralık katkıyla bölgemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Üvey Evlat Muamelesi

Çorlu esnafı sağladığı bu denli yüksek katkı karşılığında maalesef yatırımlarda hak ettiği paydayı alamıyor. Duble yol gibi genel çalışmaların dışında özellikle eğitim konusunda bu yıl neredeyse sıfır ödenek tahsis edilen Çorlu’ya en büyük yatırım, 1 milyon liralık rakam ile Çorlu Kadın Danışma Merkezi olarak yapılacak. Diğer ikinci büyük yatırım ise 200 bin liralık Çorlu General Basri Saran Stadı Çelik tribün projesine ayrıldı. Eğitime bu yıl sıfır yatırım yapılmasına karşılık gerekçe olarak hayırsever vatandaşların yaptırdıkları eğitim kurumları gösterildi.

Köylere Hizmet Götürme Birliklerine Transfer Ödenekler adıyla Çorlu’ya 270 bin liralık parke taşı ve diğer harcamalar konusunda ödenek ayrıldı. Bu ödenekte ise ilk sıraları Malkara, Tekirdağ Merkez ve Hayrabolu alırken, Çorlu Şarköy ve Saray’ın ardından bu sıralamada dahi altıncı sırada kaldı.

Mükellef ve Vatandaş İsyan Ediyor

Milyonlarca liralık vergi ödeyen Çorlu’da mükellefler ve vatandaşlar, yatırımların yetersiz kaldığını ifade ederek, “Çorlu üretiyor ama hizmet göremiyor. Vergi tahsilinde ön saflarda olmamıza rağmen, yatırımlarda ise ne yazık ki son sıralarda yer alıyoruz. Bunun siyasi nedenlerden ötürü olduğunu düşünmek istemiyoruz ancak Çorlu’nun siyasi yapısı nedeniyle hizmet alamadığını düşünüyoruz. Çorlu’nun il olması konusunda yetkililerce yapılan açıklamalarda il olacak öncelikli ilçe her zaman Çorlu’dur denilmişti. Ancak son günlerde bu söylevlerin unutulduğu ve başka yerleşim yerlerinin öncelik sırasına alındığını duyuyoruz. Bu bizleri çok fazla üzüyor. Yıllardır bölgemizin adeta kasası olan Çorlu’nun üvey evlat muamelesi görmesinden bıktık usandık. İl olup tüm imkanlardan faydalanmak ilk önce bizim hakkımızdır. Bir çok hizmeti alabilmek için il merkezine gitmekten usandık. Çorlumuzun il olmasını ve yatırımların artırılmasını istiyoruz. Okullarımız neredeyse tıklım tıklım, sağlık kurumu yetersiz, kültürel ve sanatsal yatırımlar neredeyse hiç yok. Bu denli önemli konularda bile hep kenara itilen Çorlu’nun kaderiyle oynanmasın artık. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz” şeklinde konuştular.

Yerel Yatırımlarda Yetersiz

Esnaf ve vatandaşlar, Çorlu’da yerel yönetimin çalışmalarının da yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Yaz ayına geldik ancak hala yollarımız çukurlarla dolu. Sularımız kesiliyor. Belediyemizin bir an önce çalışmalarına hız vermesini istiyoruz. Yeşil alan ve mesire alanlarının çoğaltılması ve sosyal tesislerin artırılmasını bekliyoruz. Yaz aylarında çeşitli bölgelerde başıboş köpekler çoğalıyor. Son zamanlarda başıboş köpek sayısında artış var. Bunların toplanarak gözetim altında tutulması gerekiyor. Özellikle ülkemizde kene sonucu ölümlerin çoğalması beraberinde başıboş havyaların üzerinden etrafa yayılma tehsini beraberinde getirecektir. Çorlu için yapılacak o kadar çok şey var ki. Eksikliklerin bir an önce tamamlanmasını ve Çorlu’nun hak ettiği şekilde yönetilmesini bekliyoruz” dediler.
Kaynak:ÇorluKent

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR                 YORUM EKLE
ÇORLU SORUNLARINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ<br>
1 - İL OLMASI İÇİN İLÇEDE BUNU ÜSTLENECEK SİVİL KURUMLARDAN OLUŞAN GENİŞ ÇAPLI BİR PLATFORM OLUŞTURULMALI VE HER YIL ÇALIŞMALARINI KAMUOYU İLE PAYLAŞMALI <br>
2 - İLÇE MERKEZİ ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILMALI<br>
3 - İLÇE MERKEZİ ELEKTRİK DİREKLERİ AYNI YOLDA KARŞILIKLI İKİLİ OLARAK DİKİLMİŞ BİR ARACIN ZOR GEÇTİĞİ 5 KATLI APARMAN ARASINDA BULUNAN DİREKLERİN ELEKTRİK TELLERİNİN DÜZENLENMESİ<br>
4 - 52 İLDEN BÜYÜK OLAN İLÇE MERKEZİNDE VOLTAJ DÜŞMESİ SORUNUNUN GİDERİLMESİ, BU SORUN GÜNEYDOĞUDAKİ İLLERDE BİLE KALMADI.<br>
5 - İLÇE MERKEZİNDE BAŞLAYAN DİKİNE YAPILAŞMANIN DURDURULMASI , ESKİ ŞEHİR ALANLARININ VE YEŞİL ALANLARI MUHAFAZA EDİLMESİ, 1 VE 2 KATLI BAHÇELİ EVLERİN BULUNDUĞU ZATEN DAR OLAN SOKAKLARDA, PARK YERİ BULUNMAYAN 5 KATLI BİNA YAPIP VATANDAŞA NASIL HİZMET BİR HİZMET DÜŞÜNÜLEBİLİR. ACİL DURUMDA DEPREM YANGIN SAĞLIK AMBULANS DURUMLARINDA NE YAPILABİLİR . <br>
<br>
YAZIK BU VATANDAŞLARIMIZA SORUMLULUK SAHİBİ HERKESİN ASLINDA HİZMET BEKLEYEN BİR VATANDAŞ OLDUĞUNUN FARKINA VARMASI DİLEĞİYLE
 Rumuz:  MİSAFİR  İP:81.215.209.112  Zaman:07.06.2010 10:59:27
Çorlunun il olması birşey ifade etmez. Bizleri temsil edecek, Çorlunun hakkını arayacak vekillerimiz ithal vekiller olduğu sürece değişen bir durum olmaz.Bizleri temsil edecek olanlar aramızdan çıkmalı. Çorluda doğmuş olmak veya trakyalı olmak yeterli değil. Bizimle beraber enaz Çorluda 20 senedir yaşamış olanlar bizleri temsil edebilir.Hangi partiden olursa olsun aramızdan millet vekilleri çıkarmalıyız. İl yönetimlerindede hakkımız kadar temsil edilmeliyiz.Hep beraber ve birlikte bu konuda üstümüze düşen görevi yapmalıyız.Ben buna yeter diyorum.Sizlerde benimle beraber olursanız hep beraber yeter artık Çorlu hakkını almalı diyelim.
 Rumuz:  Celil  İP:85.101.72.88  Zaman:04.08.2009 17:42:17
Alırken çorluyu birinci sıraya alan valilik verirken altıncı sıraya koymuş.kurtuluşun tek yolu il olmak.
 Rumuz:  ZEKİ  İP:212.175.115.8  Zaman:17.07.2009 16:19:43
Çorlu maalesef hakettiği yerde olamaz.Çünkü bizler aramızdan birkaç millet vekili çıkaramıyoruz ve ithaller bizi temsil etmeye çalışıyorlar. Çorlu olarak birlik ve beraberlik içinde aramızdan Ankaraya vekillerimizi göndermeliyiz. Partilerin il teşkilatlarında bile temsilcilerimiz Çorlu nüfuzunun İl içindeki hissesi oranında değil. Daha ne söyleyeyim.
 Rumuz:  Celil  İP:78.183.18.100  Zaman:15.07.2009 00:10:07
Bu haberi yapan yürekli insanı bende kutluyorum.Hepsi doğru. Ben daha farklı bir fikir söyleyeceğim.Çorluda yapılması gereken acil ve hiç masraf yapmadan giderilecek o kadar sorun var ki.Trafik; felaket, mesela Havuzlar minibüsünün durağı yok. Heykelde tam virajda ve yolun ortasında duruyor. Oysa 100 m ileride yol genişliyor, fakat araçlar yola dikine park ediyor niye yol geniş ya.Yine santral duragı yok. Size yeşil yanıyor oda ne minibüs durmuş yolcu alıyor.Aşağı kadar hep ayni hangisini yazayım.Bunu düzeltmek 5 dakika para mi lazım?.Sabah saat 07 de onlarca servis otobüsü kalkar. Satral durağında servis otobusleri için cep yapıldı. Fakat hepsinin içi hususi otolarla dolu, park etmişler hem de iki sıra, boşaltmak için para mılazım?.Çöp arabaları çöp konteylırlarını boşatmaya geliyor. Örneğin heykel de (Çorlunun kalbi)trafik alt üst oluyor hafta sonu ise saatlerce açılmıyor.Oysa sorunu çözmek 5 dakika ve bedava.karşısına park etmiş araçları kaldırıp Oraya ÇÖP TOPLAMA bölgesi yapacaksın araçlar rahatlıkla geçecek. Sadece 3 örnek verdim daha yüzlerce var bedava.ÖNCE YAPILACAK BASİT GİBİ GÖRÜNEN para emek harcatmayan işleri yapalım.O zaman Çorlumuza yardım etmeyenler utansın,o zaman Çorlu halkının siyasi görüşüne yaptırımlar uygulanamayacağını anlasınlar.İnanın Çorlu bunun üstesinden gelecek güçtedir. Haydi Başkanım seferberlik ilan et.
 Rumuz:  müco  İP:78.183.19.72  Zaman:02.07.2009 23:24:08
Bu haberi yapan yürekli insanı kutluyorum
 Rumuz:  ÇORLULU  İP:78.183.1.55  Zaman:13.06.2009 23:32:32

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası