HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
ÇİSAD 20 Yaşında


20 yıl önce kurulan Çorlu İş İnsanları ve Sanayicileri Derneği 5 Eylül tarihinde 20’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayacak. 20’inci kuruluş yıl dönümü hazırlıkları öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen ÇİSAD yönetimi ve üyeleri basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Gündeme dair açıklamalar yapan ÇİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Kırçuval ABD’nin Türk İş insanlarına yönelik yaptırım uygulama tehdidine karşı da konuştu. Kırçuval, “Bizim bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım, Yani Rusya ile olan işbirliğimizi çok iyi değerlendirmemiz lazım” dedi. 

AMACIMIZ İŞ DÜNYASININ SESİ OLMAK 
Kendisini tanıtarak sözlerine başlayan Nüvit Kırçuval, “Yaklaşık 40 yıldır Çorlu’dayım inşaat mühendisiyim, Çorlu’da Sanayi ve Ticaret Odası’nın 5’inci komite başkanıyım, Velimeşe OSB Yönetim Kurulu üyesiyim, Derin Deşarj yönetim kurulu üyesiyim ve ÇİSAD’ında başkanıyım. Gördüğünüz gibi bu sene ÇİSAD’ın ilk yeniliği amblemimizi ve logomuzu değiştirdik. Bugün ilk defa tanıtıyoruz, biz kimiz 2002 yılında gönüllü 7 iş insanının bir araya gelerek kurduğu bir derneğiz, bu yıl 20’inci yılımızı kutlayacağız. Coşkuyla ve büyük bir heyecanla kutlayacağız, bu tarih 5 Eylül. Bütün basın mensuplarını da bilgilendirmek istedik. Bağlı olduğumuz TÜRKKONFED 26 bölgesel 4 sektörel olmak üzere 30 federasyon 286 dernek üzerinden 50 bine yakın şirketi kapsamakta. Bu şirketlerin gücü ne kurumlar vergisinin yüzde 86’sını dış ticaretin yüzde 83’ünü ve yaklaşıkta 7 milyon istihdamı kapsamakta. Her hafta toplantılar yapıyoruz, toplumsal, çevresel birçok konuyu görüşüyoruz. Bu değerlendirme sonucunda üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Amacımız iş dünyasının sesi olmak, iş dünyasını ilgilendiren sorunlara çözüm bulmak ve bölgesel sektörel kalkınmaya da önce olmak katkıda bulunmak. Vizyonumuz ne bölge genelindeki iş dünyasının güvendiği ve tercih ettiği bir dernek olmak” dedi. 

ÖNCELİĞİMİZ BAĞIMSIZLIK
Konuşmasını sürdüren Nüvit Kırçuval, “Misyonumuz iş dünyasının gönüllü bağımsız özellikle bağımsız kelimesini tercih ediyorum. Gönüllü bağımsız temsilcisi ve ortak sesi olmak istiyoruz. 1 numarada söyleyeceğimiz şey bağımsızlık, hiçbir yere bağımlı değiliz, hiçbir partiye bağlı değiliz, hiçbir illerin kurmuş olduğu derneklere bağlı değiliz, tamamen bağımsız bir derneğiz, şeffaflık ve gönüllülük bizim değerlerimiz budur. 40 öğrenciye burs verdik, hedefimiz 50 öğrenci ve iki katı burs vermek. Bu sene başarıyla gerçekleştireceğiz. Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yardımlarda bulunduk. Yine huzurevini ziyaret ettik, kendilerine hediyeler, kendilerine bir söz verdik ve o sözü Eylül ayında gerçekleştirmek istiyoruz. Çorlu’ya kurulması hep istenen Yüksek Teknoloji üniversitesinin yakın takipçisi olacağız. Bu yıl Çorlu Mühendislik Fakültesinin birinci gelen öğrencilerine ödüller verdik. Çorlu’nun çevre sorununun da yakın takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.
 
BUGÜN TÜRKİYE ABD’YE GÖRE HAREKET ETMİYOR
ABD’nin Türk iş insanlarına yönelik yaptırım tehdidini sorduğumuz Nüvit Kırçuval konuyla ilgili açıklama yaptı: “Aslında biz bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yani Rusya ile olan işbirliğimizi çok iyi değerlendirmemiz lazım, Tabi şu anda çok ciddi bir ABD Çin ve Rusya çatışması var. Amerika Rusya’yı yok etmeye çalışıyor ama Rusya kendi yağıyla kavrulabilen, Euro’nun paralizesini görüyoruz, bu paratinin düşmesi Rusya’nın vanayı kapatacağım demesinden kaynaklanıyor, çünkü Avrupa şu anda ciddi bir telaşın içerisinde bizim bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Türkiye bu dönemde çok ciddi yatırımlar alabilir. Biz kendi yağımızla kavrulmayı öğrenmeliyiz. Bunu da yavaş yavaş yapıyoruz, 10 sene öncesine kadar ABD ne derse Türkiye ona göre hareket ediyordu ama bugün Türkiye artık ona göre hareket etmiyor. Türkiye artık belli bir güce sahip buda Türk iş dünyası da buna hâkim. Ben 7 yaşındaydım ticaretin içindeydim, babam hep şunu derdi ne olacak Türkiye’nin bu hali diyordu, 60 yaşına geldim ne olacak bu Türkiye’nin hali diyoruz. Biz buhranlara çok alışkınız biz bunları iyi biliyoruz. Biz bu krizi bekliyoruz, ama bu krize Avrupa ve ABD hazır değil. Özellikle Avrupa hazır değil, yüzde 3’ler yüzde 4’ler enflasyon yaşıyor onlar için çok büyük bir kriz bu, biz yüzde 100 küsürleri yaşıyoruz, son derece hayatımız devam ediyoruz. Ben bunu fırsat olarak görüyorum” dedi.  

corlu 26.08.2022 16:19:45    (320) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
DEVA Tabelasına AKPARTİ Engeli  

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Çorlu ilçe başkanlığı taşındığı yeni binaya tabelası asamadı. İlç
Çorlu Güncel 26.11.2022
Diktaş Guruptan Yeni Proje;  

Gökhan Diktaş; “Çok uzun yıllardır sanayicilik yapan bir ailenin temsilcisi olarak bu vatana hizmet
Çorlu Güncel 14.11.2022
AGSYD’den 10 Kasım Açıklaması  

100 YILLIK ÖNGÖRÜSÜYLE
GURUR DUYUYORUZ

-Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği’
Çorlu Güncel 11.11.2022
İ.Volkan Ülkemizi Pariste Temsil Etti  


ÇORLU TSO  YÖNETİM KURULU BAŞKANI İZZET VOLKAN
PARİS’TE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ
 
Pari
Çorlu Güncel 08.11.2022
Alpay Var Zirvede  


CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Saygın basın toplantısında CHP Genel merkezi tarafından 11 ilçede
Şarköy Güncel 26.10.2022
1100 Kilometrelik Köprü  


Tekirdağlı gazeteciler, Batı Trakya Gazeteciler Derneği’nin girişimi ve iş adamı Süleyman Kozuv
TEKİRDAĞ… Güncel 25.10.2022
AGSYD 30.Yıl Etkinlikleri’nde katılım rekoru kırıl  


TÜRK DÜNYASI’NIN NABZI ve
MEDYANIN KALBİ BURSA’DA ATTI

Anadolu Gazeteciler ve Spo
Çorlu Güncel 17.10.2022
Çorlu TSOda Volkan Güven Tazeledi  


2 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri organ  seçimlerinin
Çorlu Güncel 10.10.2022
Et ve süt üreticileri can çekişmektedir  


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Et ve süt üreticileri can çekişmektedir. Tar
Çorlu Güncel 10.10.2022
Ergenede Atatürk Evine Ziyaretler Devam Ediyor  


Ergene Belediyesi tarafından Ergene ilçesine kazandırılan sayısız kalıcı eserlerden biri olan E
Çorlu Güncel 10.10.2022