HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
Vekil Aygun Mızrak Çuvala Sığmaz


Tekirdağ’ın sorunlarını çözmek, halkımızın dertlerine çare bulmak, sıkıntıları ülke gündemine sokmak, çözüm kanalları geliştirmek ve yerelden Türkiye’ye uzanmak üzere 27. Dönem Tekirdağ Milletvekili seçildim.

Halkımın oyları ile seçilmiş Milletvekili olarak, halkımdan başka kimseye hesap vermedim, vermem. Edirne’de doğdum, Tekirdağ’da ve Türkiye’nin her bölgesinde hizmet ediyor, çalışıyor ve bundan da gurur duyuyorum. Tekirdağ, hiç kimsenin tekelinde, mülkiyetinde değildir. Edirne doğumlu olmama gönderme yaparak, Tekirdağ’ın sahibiymiş cüretinde bulunmak ya cahilliğin ya da Atatürk’ün ülke sevdasından nasibini almamanın neticesidir.

Ülke sevdası, bu toprağın her metrekaresine aynı aidiyet ve bağlılıkla hizmet etmeyi gerektirir. Misak-i Milli’ye bağlıyız. Edirne’den Tekirdağ’a, Erzurum’dan Çorum’a, Balıkesir’den Hatay’a kadar ülkemizin her metrekaresini ziyaret ediyor, vatandaşımızla buluşuyor, sorunlarını çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. TBMM’deki Vekil Odamıza, sadece Tekirdağ’dan, Edirne’den, Kırklareli’nden değil yurdun dört köşesinden vatandaşlarımız gelmekte, sıkıntılarını anlatmaktadır. Erzincan Tercanlı çiftçiler, kendi ilinin vekillerinden umutlarını kesip, sorunlarının çözümü için bizleri ziyaret ediyorsa, yolumuzun da rotamızın da doğru olduğunun en güzel kanıtıdır.

Yaşadığım, çalıştığım, hizmet ettiğim ve halkımızın teveccühü ile Milletvekili olarak seçildiğim Tekirdağ’ın sorunlarını her koşulda gündeme getirmek, vatandaşımın yanında olmak, onların derdini dert etmek; boynumun borcudur. Halkımıza hizmet etmek için seçildik, TBMM’de bunun için yemin ettik.
Ödediği vergi ile aynı oranda hizmet almayan Tekirdağ’da karayollarından okullara, hastanelerden çevre sorunlarına kadar pek çok noktada ağır sorunlar yaşanmaktadır. Tarım sektörü krizdedir. En değerli tarımsal araziler, plastik sanayiye peşkeş çekilmektedir. Kim ne derse desin bu sorunları gündemde diri bir şekilde tutmaya devam edeceğiz.

Gıda enflasyonu açısından OECD ülkeleri içinde zirveye oturan Türkiye’de hayat pahalılığı yediden yetmişe herkesin belini bükmüştür. Vatandaşımız, kilo ile sebze-meyve aldığı dönemleri geride bırakarak, tane ile alım dönemine geçmiştir. Hayat pahalılığının en önemli kalemi haline gelen gıdada büyük bir kriz yaşanmaktadır. Trakya; buğdayda ve ayçiçek üretiminde Türkiye’nin önde gelen bölgeleri arasında yer almaktadır. Verimli arazileri ile büyük potansiyel sunan Tekirdağ’ın çiftçisi yaşadığı sıkıntılar karşısında yalnız bırakılmaktadır.

Kurban Bayramı döneminde kendini göstermeye başlayan çayır tırtılı, adım adım tarlaları sarmaya başlamıştır. İl Müdürlükleri, büyüyen tehnin farkına varamamış, çiftçileri uyarmamış, önlem almamıştır. Bu tehye karşı çiftçimizi uyaran ilk isimler arasında yer aldım. Çiftçilerimizin tarlalarını kontrol etmesini, acilen ilaçlamaya geçmesini istedim. Süleymanpaşa’da, sıkıntının büyüdüğü köyleri tek tek ziyaret ettim. Tarım ve Köyişleri Bakanı Vahit Kirişci’yi telefonla arayan ilk milletvekillerinden biri şahsım olmuştur. Drone ve uçakların bölgeye sevk edilmesini, acil ilaçlama yapılmasını, Trakya’nın Afet Bölgesi ilan edilmesini, zararların tarımsal sigortada karşılanmasını istedim. Uyarılarımız sonucunda önce iki drone Bölge Tarım Kredi Kooperatifi’ne gönderilmiştir. Konuyu etkin bir şekilde yerel ve ulusal medyaya taşıyarak, Bakanlık üzerinde baskı kurmaya çalıştık. Nitekim uyarılarımız sonrasında Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, bölgeye gelmiştir. Ancak “rüzgâr gibi” gelen Pakdil, “rüzgâr gibi de gitmiştir. Kapsamlı ziyaretler yapamadığı için sorunun büyüklüğünü görememiş, ayçiçek rekoltesinde kayıp olmayacağını iddia edecek kadar, gerçeklerden kopuk açıklamalar yapmıştır. Ancak MIZRAK ÇUVALA SIĞMAZ, gerçekler balçıkla kapatılamaz.

Vatandaşlarımız “drone”ları ve tarım ilaçlamaları kendi ceplerinden karşılamaktadır. Bakanlık, sübvanse etmemektedir. Drone’lar yetersiz olduğu için çiftçilerimiz yer araçları ve traktörler ile ayçiçeklerini ezerek ilaçlama yapmaktadır.
İlaçlamalar tek elden ve merkezi yönetimle yapılmadığı için bölgedeki arılar yok olmaktadır. Bilimsel ölçütlere göre yapılmayan ilaçlamalar nedeniyle arıcılık yapan üreticilerimiz büyük zarar görmektedir. Telefonlarımız susmamaktadır. Çiftçimiz, “Tırtılların, ayçiçeklerin başlarına kadar ilerlemesini niye beklediler? Kurban Bayramı’nda niye uyudular, Bakanlık, İl Müdürlüğü ne işe yarar” sorularını yöneltmektedir. Çaresiz kalan çiftçi, bizleri aramaktadır. Bize gelen talepleri hem medyaya taşımak hem de Tarım İl Müdürlüğü’ne aktarmak, görevimizin gereğidir.

Çayır tırtılı sorunu ilimizde halen bitmemiştir. Trakya’yı da aşarak, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, İstanbul, Sakarya illerine sıçramıştır.

Siyaset, kişisel husumet ve hırsla yapılmaz. Demokrasi, çok sesliliktir. Eleştirilere tahammül etmek, eleştirilere kulak vererek, çözüm yolları geliştirmek, demokrasinin bir parçasıdır. Cumhurbaşkanlığı sisteminde yandaş medya üzerinden muhalefetin sesini kısan, gerçekleri örtbas eden AKP Yönetimi, yolun sonuna geldiği için “hırçınlığını” arttırmıştır. Tekirdağ AKP İl Yönetimi; bizleri susturamaz, yıldıramaz, yolumuzdan döndüremez. Vatandaşın ayçiçeğinden ve bir yıl boyunca emek verdiği diğer tüm ürünlerden “EKMEK” yemesinden başka derdimiz yoktur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

corlu 20.07.2022 17:06:48    (611) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
TÜRSAB Trakyadan KOSOVA Ziyareti  


Türkiye Seyahat Acentaları (TÜRSAB) Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu tarafından Kosova Prizr
Çorlu Güncel 07.03.2023
İYİ Parti den Basına Destek Çağrısı  

İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, deprem bölgesindeki yerel gazeteler ve medya kuruluşları i
TEKİRDAĞ… Güncel 20.02.2023
Ergünkent İnşaat’tan Açıklama  

Daire Sahiplerinin Mağduriyetleri Giderildi
Ergünkent İnşaatının projelerinden 3.şahıslar üzeri
TEKİRDAĞ… Güncel 28.01.2023
TGF Genel Başkanına Kınama  

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin Genel Kurulu’nda Anadolu Gazeteciler ve Spor Yazarları Derneği’ni
TEKİRDAĞ… Güncel 23.01.2023
Başarılı Gazeteciler Ödüllendirildi  


Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından düzenlenen Tekirdağ Basın Ödülleri, sahipleriy
Çorlu Güncel 16.01.2023
Bursluluk Sınavına Rekor Katılım  

TED Çorlu Kolejinin 14 Ocak Cumartesi ve 15 Ocak Pazar günleri ikişer oturum şeklinde yaptığı okula
Çorlu Güncel 16.01.2023
Nisan Ayında 41 Yaşındayız  

Özel Çorlu Vatan Hastanesi yönetimi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde basın mensupları ile kahvalt
Çorlu Güncel 16.01.2023
Reyap Olarak Her Geçen Gün Büyüyoruz  

Çorlu Reyap Hastanesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ulusal ve yerel basın mensupları il
Çorlu Güncel 16.01.2023
1. Hamsi Festivali Coşkusu  

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Ordulular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Çorlu Bel
Çorlu Güncel 16.01.2023
Ali Darıcı nın Ankara Çıkartması  

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Adayı Ali Darıcı, peş peşe düzenlediği ilçe ziyaretleri devam ederken
TEKİRDAĞ… Güncel 27.12.2022