HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
Genelge, yerel medyanın idam fermanı oldu


Cumhurbaşkanlığı’nın kamu kurumlarına gazete alınması ve gazetelere ilan verilmesini yasaklayan tasarruf genelgesi, Tekirdağ’da basın meslek örgütlerince protesto edildi. Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın genelge nedeniyle gazetelerin küçülmeye gittiğini, birçok meslektaşının işsiz kaldığını belirterek, Genelge, yerel medyanın adeta idam fermanı olmuştur dedi.

Batı Trakya Gazeteciler Derneği ve Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan genelgeyle ilgili Hasan Ali Yücel Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, kentte görev yapan gazeteciler de katıldı. Gazeteciler, kamera, fotoğraf makinaları ve gazeteleri yere koyarak genelgeye tepki gösterdi.

TASARRUF EDİLECEK ALAN BURASI MIDIR?
Tasarruf genelgesi ile gazetelerin küçülmeye gittiğini belirten Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın, şöyle konuştu:

Genelgenin sonuçlarından herkes etkilenmiştir. Bazı meslektaşlarımız işsiz kalırken, küçülme kararı alınan kuruluşlarda ise iş yükü artmış. Kamuya nitelikli haber ulaştırılması zorlaşmıştır. Kamunun bilgi almasını sağlayan, kamu yararı güden medya kuruluşlarının asli görevini yerine getirmesine ket vurulmuştur. Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu? Gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu karar, tüm toplumun zararınadır. Öte yandan bu karar, pandemi, ekonomik kriz ve dijitalleşme ile zaten büyük zorluklar yaşayan yerel basına ölümcül bir darbe vurmuştur. Yerel gazeteler devletten destek beklerken, bu genelge ile nefes alamaz hâle gelmiştir.

“YEREL MEDYANIN ADETA İDAM FERMANI OLMUŞTUR”
Devletin başka kalemlerdeki masraflar yerine sadece gazeteler üzerinden tasarrufa gitmesi yerel medyanın adeta idam fermanı olmuştur. Toplumun gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir ve kabul edilemez.  Bilgi edinmek, haber almak en temel ihtiyaçken, bilgiye ulaşmak zorlaştırılmamalıdır. Demokrasinin gereği olan haber alma hakkına ulaşmak ve basının işlevini yerine getirebilmesine ilişkin koşulların oluşturulması yönetenlerin görevidir. Eğer; basına ilişkin tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa, tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır. Basına uygulanan tasarruf, hava gibi su gibi en temel ihtiyaç olan bilgiye ulaşmaya uygulanan bir tasarruf, demokrasiye uygulanan bir tasarruftur. Bir an önce söz konusu karardan vazgeçilerek, gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

BİZİM MUHATABIMIZ OLAN FAHRETTİN ALTUN İLE GÖRÜŞEMEDİK
Genelgeyle ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşemediklerini belirten Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal, şunları söyledi:

Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak merkezi Ankaradaki federasyonun genel başkan yardımcısı olarak 3 veya 4 büyük bürokratla görüştük. Devletle görüştük, hükümetin kendisiyle görüştük. Ancak çok enteresandır ki bizimle ilgili olan İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşemedik. Yani biz bütün partilerin genel başkanlarıyla hepsiyle görüşerek randevu istedik, bizlerle görüştüler. Barolar Birliği de bunun içerisinde, yanımızda olmak istediler. Ancak bizim muhatabımız olan Fahrettin Altun ile biz görüşemedik. Hükümet nezdinde İbrahim Kalın ile bir saat, iki saat görüşmemiz oldu. Bu sorunu çözecekleri sözünü de verdiler. Cumhurbaşkanımızla görüşerek mutlaka bu sorun çözülecektir dediler. Arkasından İYİ Parti, CHP genel başkanlarıyla da görüşmelerimiz oldu. Ancak bir türlü bir neticeye varamadık. Ben bu acının bir an önce dindirilmesini bekliyorum.

corlu 18.04.2022 13:30:54    (273) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
Emeklinin Sofarından 600 Ekmeği Çaldılar.  

CHP Sözcüsü Öztrak, net asgari ücrete yapılan zammın ilk altı aydaki enflasyonun 13 puan altında old
TEKİRDAĞ… Güncel 05.07.2022
MÜSİAD Asgari Ücret Artışından Memnunuz  

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan, Cumhurbaşkanı Recep
Çorlu Güncel 05.07.2022
2. Lavanta Tarla Günleri Şenliği  


Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Bizi izlemeye devam edin” 
“Belediyecilik sadece, al
Çorlu Güncel 27.06.2022
Çorlu Belediyesinden Vatandaşlara “Kurban” Uyarısı  


Çorlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşl
Çorlu Güncel 27.06.2022
Çorlu Belediyesinde Bilgi Güvenliğini Uluslararası  


Çorlu Belediyesi Bilgi Güvenliğini Uluslararası Standartlara Taşıdı
Çorlu Belediyesi Bilgi
Çorlu Güncel 21.06.2022
Rasim Yüksel Babalar Gününde Pasta Kesti  


Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Babalar Gününde Tüm Babalar İçin Pasta Kesti

Erge
Çorlu Güncel 21.06.2022
Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğ  


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜRETİCİLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR

İl genelinde tarım ve h
Çorlu Güncel 21.06.2022
Dr. İlhami Özcan Aygunun Soru Önergesi  

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın
Çorlu Güncel 21.06.2022
Aydoğdu Mahallesi Gençlik Merkezi gün sayıyor  


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Aydoğdu Mahallesi’nde yaşayan gençler ve çocukları
Çorlu Güncel 21.06.2022
Atatürk Viyadüğümüzde çalışmalar tamamlanıyor  


BAŞKAN AKAY, ATATÜRK VİYADÜĞܒNDEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin
Çerkezköy Güncel 21.06.2022