HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çevreciler Bastırdı ÇED Yapılamadı.

 

Ergene de kurulması planlanan kömürle çalışacak elektrik santrali için vatandaşlar ve çevreciler DUR dedi.

Ergene ilçesi Misinli (köyü) M

corlu 09.07.2015 14:55:39    (2991) Okunma

Ergene de kurulması planlanan kömürle çalışacak elektrik santrali için vatandaşlar ve çevreciler DUR dedi.

Ergene ilçesi Misinli (köyü) Mahallesindeki Danış kıraathanesinde halkın bilgilendirilmesi toplantısı çevrecilerin yoğun baskısı sonucu yapılamadan son buldu.

Çevre Şehircilik İl müdürlüğünden gelen yetkililer tarafından tutulan tutanak ile ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısının yapılamadığı imza altına alındı. 

Saldırıya DUR Dediler.
Ergene Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ler içinde yapılması planlanan bir dizi kömür santrali için harekete geçen çevreciler “Ya bu saldırıya DUR diyeceğiz, yahut boynumuza küresel sermayenin tasmasını geçireceğiz” dediler.

ÇED Toplantısı Yapılamadı
Ergene – 1 Organize Sanayi Bölgesi, 346 Ada, 1 Nolu Parsel dahilinde Kaptan Termik Santrali (350 MWe/ 853 MWt) projesi planlanıyordu. Bu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktı ancak Çevrecilerin yoğun baskısı ve protestosu sonrasında toplantı yapılamadı.

Tutanak Tutuldu.
Çevre şehircilik İl müdürlüğü yetkililer tarafından tutanakta; “belirtilen saat ve yerde İl müdürlüğümüz, Proje sahibi ve müşavir firma olarak halkın bilgilendirilmesi amacı ile bir araya gelinmiş ancak yöre halkı bilgilendirilmek istememiş ve halk tarafından katılım sağlanamadığından söz konusu halkın katılımı toplantısı sona erdirilmiştir.” denildi.

ÇED toplantısı için Misinli köyüne gelen çevreciler ve vatandaşlar hitaben konuşma yapan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel “Ergene deresini temizlemek için Trilyonlar harcıyoruz, parayı bizler veriyoruz sanayici veriyor, bir yandan dere mizi temizlemek isterken diğer yandan havamız kirletiliyor, biz hukuk devletiyiz, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yasaları vardır, 1/100.000 lik planlar çok net ve açıktır, OSB lerde Kömürle çalışan termik santral kurulamaz ibaresi çok net açıktır biz bu yasanın her zaman arkasındayız hukuki işlemlerimiz başlatacağız” dedi.

Enerji üretimine karşı olmadıklarını kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer “daha temiz, daha çevreci, enerji üretim tesislerinin kurulmasından yanayız kömürle çalışan Elektrik santrallerine karşıyız, karşı olacağız” dedi. 

Konuşmalar esnasında Akparti Çorlu yönetimide görev yapan Mustafa Filiz´in “peki bu fabrikalar enerjiyi nereden bulacak çözüm öneriniz ne” demesi bir anda tansiyonu yükseltti. Araya giren Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ortalığı sakinleştirerek olay çıkmasını engelledi.

Santrali kurmak isteyen firmanın ÇED başvuru dosyasında belirtilen değerlere göre saatte 122.350 Kg. Kömür yakılarak elde edilecek ısıdan elektrik enerjisi üretilmesi planlanmakta. Adı geçen kömür santrallinin tam zamanlı çalıştırılması durumunda bu ünite;  Günde (24 Saatte) 2 milyon 936 bin 400 Kg. kömür, Yılda ( ~8000 saat) 978 milyon 800 bin Kg. kömür, yani yılda 978 bin ton, kömür yakılacaktı. Kısa bir hesapla  10 TONLUK KAMYONLAR ile 97 bin 800 kamyon,  20 TONLUK KAMYONLAR ile 48 bin 900 kamyon, kömürün yakılması ön görülüyordu.

Haber videosu izle
corlu 09.07.2015    (2991) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  TEKPARK ta Operasyon 6 Kişi Görevden Alındı.
  İYİ Parti den AKPARTİ Çelengine Tepki
  Ergene Belediyesinde Sular Durulmuyor.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ünal Baysan Özür Dilemeli
  AKPARTİ de ŞOK İstifa
  CHP Saray İlçe Başkanı Uzaklaştırıldı.
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı
  Hedefim Milletvekili Olmak

Son Haberler

  Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi Hizmete Başladı 21.07
  Personele İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Verildi 21.07
  Çorlu TSO dan Üyelerine Büyük Avantaj 21.07
  Fındık Kanseri Yendi 21.07
  Ergene Belediyesinden Yapılandırma Fırsatı 21.07
  Bakımevinden Bilimsel Araştırmalara Destek 17.07
  Ergenede Yaz Okulu Kursları Başlıyor 17.07
  Sarılar Mahallesi Sakinlerine Teşekkür Belgesi 17.07
  Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifine Ziyaret Ettiler 16.07
  Tekirdağ’ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 105. yılı törenle kutlandı 13.07
  TESKİ Su Fiyatlarında İndirim Yaptı 13.07
  Başkan Sarıkurt Çobançeşme Mahalle Sakinleriyle Buluştu 13.07
  Büyükşehirden AK Partili İlçe Başkanına Cevap 13.07
  ÇBSK Sporcularına İlk Yardım Eğitimi Verildi 13.07
  Avrupa İkincisi Satranç Sporcusunu Konuk Etti 12.07

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası