HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Yunanistanda Cem Evi Açıldı

 Yunanistan’ın resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cem Evi’nin açılış töreni semahlar ve dualar eşliğinde yapıldı.

Yunanistan’ın Evros vilayet

corlu 20.06.2022 20:57:40    (221) Okunma

Yunanistan’ın resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cem Evi’nin açılış töreni semahlar ve dualar eşliğinde yapıldı.

Yunanistan’ın Evros vilayeti Büyük Derbent Bölgesi’nde açılan Cem Evi’nin açılışına Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, Yunanistan bölge milletvekilleri Natasa Gara, Stavros Keletsis, Xristos Dermontzopoulos, bölgenin belediye başkanları, Didymoteicho Müftüsü Osman Hamza, Seyid Ali Sultan Dergahı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Karahüseyin, Çorlu Cem Vakfı Başkanı Dr. Muzaffer Birdal ve bölgede yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇORLU CEM EVİ YUNANİSTAN’DAKİ AÇILIŞA KATILDI
Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal olmak üzere, onlarca vatandaş Yunanistan’daki cem evi açılışına katıldı. Açılış öncesi Yunanistan’da bulunan Sehid Ali Sultan Derhagı’nı ziyaret eden Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri orada dualar etti. Dergahı ziyaret eden Cem Vakfı üyeleri daha sonra açılışa katıldı. Açılışta Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri hem semah gösterileri hem de deyişlerle katılımcıları büyük beğenisini topladı.

KURAN-I KERİM OKUNDU, SEMAHLAR DÖNÜLDÜ
Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin açılışı Kuran-ı Kerim okunarak başladı. Daha sonra dualar edildi, semahlar dönüldü. Cem evinin açılışında bölgede yaşayan gençler katılımcılara ikramlarda bulundu, yemekler dağıtıldı.

YUNANİSTAN ANAYASAYA GÖRE İNSANLARIN DİNİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUMA ALTINA ALMAK ZORUNDA
Açılışta konuşan Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, “Herşeyden önce burada bulunduğumdan dolayı çok mutlu oldum, buradaki insanlara teşekkür ediyoruz, gösterdikleri katkılardan dolayı. Bu Allah için yapılmış olan bir iş, sevgi ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Yunan anayasasına göre Yunanistan’ın mecburiyetidir, bütün insanların dini özgürlüklerini korumak zorundadır, anayasa göre. Ve tabi ki de hiçbir yere inanmak istemeyenlerin de özgürlüğünü koruma altına almak zorundadır” dedi.

TÜRKİYE’DEN KALABALIK BİR GRUP OLARAK GELDİK
Çorlu Cem Vakfı Başkanı Muzaffer Birdal Cem Evi’nin açılışı için gittiği Yunanistan’da açıklamalarda bulundu: “Burası Yunanistan’da açtığımız ilk Cem Evi’miz oluyor, köylerde açtığımız Cem Evleri var ama onlar özel mülk gibi hizmet veriyorlar. Aslında bu bölge özel bir bölge Seyid Ali Dergahı’nın hinterlanttı içinde, bu bölgede Alevi canlar yaşıyorlar.
Burada Mümin başkanın büyük çabaları sonucunda Yunan hükümetinin de desteği ile resmi bir cem evi açılışı gerçekleştirdik, biz de Türkiye’den kalabalık bir grup olarak geldik. Görüldüğü gibi oldukça yoğun bir katılım var, özellikle bürokrasi ve siyasi kanattan, Milli Eğitim Bakanlığı sekreterine de söylediğimiz gibi, buradaki insanların bugün yüzü gülüyor. İnsanların yüzünü güldürülmesi bizce başarılıdır. Kendi ülkemizde de yüzümüzün güleceği yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve ümit ediyoruz” dedi.

CEM EVİNİN AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ İÇİN BÜYÜK SEVİNÇ YAŞIYORUZ
Açılışı yapılan Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin Başkanı Mümin Pireli yaptığı açıklamada: “Bölgede yaklaşık 2 bin 800 civarında Alevi Bektaşi bulunmakta, buradaki Müslümanlar olarak birlik beraberlik içinde yaşıyoruz. Camide Cem Evinde beraber olduk.
Cem Evi’nin inşaatında da beraber olduk, çünkü Cem Evi’nin inşaatında onlardan da destek gördük. Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri çok fazla bizlere destek verdi.
İşleri hızlandırdı, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Açılışımız belki daha önce olacaktı ama pandemiden dolayı bu güne kaldı.
Açılışımızı yaptığımız için bugün büyük bir sevinç yaşıyoruz. Geçen hafta yapılan piknik şöleninde bizler Yunanistan’dan oraya gelmiştik, bugün Çorlu’daki Cem Vakfı buraya geldi, gelen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Seyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Kara Hüseyin yaptığı açıklamada: “Çorlu’dan gelen ve diğer bölgelerden gelen misafirlerimize öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Yunanistan Hükümetine de teşekkür ediyoruz, Yunanistan da ilk oldu. Tabi inşallah dünyaya örnek oluruz, istiyoruz ki Alevi hakları tanınsın, Cem Evleri yasal statüye geçsin, aynen bu Cem Evimiz gibi, tekrar katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: Avrupakayası gazetesi.

corlu 20.06.2022    (221) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir

Son Haberler

  Yıldız Filiz Çorluyu Gururlandırdı 03.08
  TESKİ Bu Şehre İhanet Ediyor. 02.08
  Özgür Basın Topluma Katkı Sağlar 25.07
  Pardon Basında sansür kalktı mı dediniz 25.07
  Çorluspor1947de Hedef 3. lig 22.07
  Başkan Sarıkurt Kazımiye Mahallesi Sakinleriyle Buluştu 22.07
  Çorlu TSO´Dan 27 Firma 22.07
  Vekil Aygun Mızrak Çuvala Sığmaz 20.07
  Tüm Türkiye Şarköyü Konuşuyor 20.07
  Ergene Belediyesinin Çilek Tarlalarına Yoğun İlgi Gösteriliyor 20.07
  Özcan: “Çayır Tırtılından CHP’ye Ekmek Çıkmaz” 20.07
  Ermeni Kökenli Ayşe Ablaya Mahalle Sahip Çıktı 18.07
  Çayır Tırtılı Açıklaması 16.07
  Emeklinin Sofarından 600 Ekmeği Çaldılar. 05.07
  MÜSİAD Asgari Ücret Artışından Memnunuz 05.07

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası