HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çorlu Belediyesi 2018 Denetim Raporu.

 

Çorlu kamuoyunda aylarca konuşulan Belediye Kültür Müdürlüğündeki usulsüz harcamalar, Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısında gündeme gel

corlu 15.04.2019 11:16:12    (2420) Okunma

Çorlu kamuoyunda aylarca konuşulan Belediye Kültür Müdürlüğündeki usulsüz harcamalar, Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısında gündeme geldi.

Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ´´Belki de Türkiye´de bir ilk 165 sayfa denetim komisyonu raporu´´ olarak nitelendirdiği Çorlu Belediyesi 2018 Denetim Komisyonu raporunun sonuç bölümünde dikkat çeken kısımlar sizin için araştırdık.

Çorlu Belediye Meclisi Denetim Komisyonu raporu tespitler bölümü;

Kanuna Aykırı Olarak Limit Aşımı Yapılmış.
Belediyemize bağlı müdürlüklerde yapılan ihale ve doğrudan temin dosyalarının bir kısmı komisyonumuzca incelenmiş; yukarıda örneklendirilmiş hizmet mal alımlarında 21/F ile hizmet alımı yaptığımız ihalelerin bir kısmında 2018 yılı, 4734 sayılı kanunun 21/F (pazarlık usulü) eşik değerler ve parasal limitler tablosunda verilen 225.403. 00 TL´ yi aştığı,

İdare İstediği Firmaya İhale Vermiş.
Komisyon raporunun diğer bir paragrafında ´´Ayrıca 4734 sayılı kanunun 21/F ve 22/D doğrudan temin yolu ile yapılan ihalelerde, ihaleye katılacak firmaları idare seçmekte ve oluşturulan piyasa araştırma komisyonu asgari üç firmadan teklif alıp, ortalama maliyeti tespit edip ihaleye davet yapılmaktadır.´´denilmiş.

Hep Aynı Firmalara İhale Verilmiş.
Çorlu Belediye Meclisi 2018 denetim raporuna yansıyan bilgilere göre ´´Fiyat teklifi komisyonunca, bölgemizdeki firmalardan fiyat teklifleri alınmış, ancak çok azında ihalelere davet edildikleri görülmüştür. Çoğunlukla 3 firmadan teklif alınmış ihalelere katılan ve ihaleyi alan firmalar incelendiğinde şirket ortaklarının aynı şahıslardan, şirketlerinde aynı adreste faaliyet gösterdiği görülmektedir.´´ denilmekte. 

Açık İhale Yapılmalıydı.
Komisyon raporunda yer alan diğer bir bilgide ´´Yapılan birçok araştırma göstermiştir ki; ihalelerde katılımcı sayısı ve rekabet arttıkça fiyat düşmektedir, bu tecrübeler ile söylemek gerekir ki; açık ihale usulü

(açık ihalede belediye ihaleyi ilanla yapmakta ve ihaleye hangi firmaların gireceği konusunda belediye ihale kurumu insiyatifi kullanmamaktadır)

Tüm ihale ilkelerinin uygulanması açısından diğer ihale usullerinden üstün olan suistimal ve riskinin en az olduğu bir ihale yöntemidir, doğrudan temin yöntemi ile alım yapılmasında dikkat edilecek hususlardır.

Komisyon Başkanı Bu Görüşe Katılmamış.
Kamu ihale kanunu ve kamu ihale genel tebliğ hükümleri doğrudan temin ile yapılacak alımların sınırlarını aşmaması ve doğrudan temin prosedürü uyulması önerilir komisyon Başkanı Değer Kara 28. maddeye şerh düşerek ilgili müdürlükte belirtilen yüzde on aşmanın sadece belediyemizde ki kültür müdürlüğünde olmadığını diğer ilgili müdürlüklerde de bu artışların gerçekleştiğini, var olan bu artışların öngörülmeyen durumlardan kaynaklandığının sonradan ihtiyaç duyulup da bu öngörülmeyen artışların doğal olduğunu savunarak diğer komisyon üyeleri ile aynı görüşte olmadığını beyan etmiştir.

105 TL´ye Öğlen, 85 TL´ye Akşam Yemeği harçamaları da komisyon raporuna yansımış.

Komisyon raporunda 
´´Ayrıca yemek bedellerinin ödenmesinde mahalli idareler harcama belgeleri yönetmeliği ne uyulması gerektiği temsil ve ağırlama kapsamındaki yemek ve konaklama bedellerinin ödenmesinde sadece fatura olduğu ve faturalarda yemek bedeli ve konaklama bedelinin yazdığı, bedellerin yüksek olduğu, ekinde davetli ve misafirlerin sayısı ile yapılacak harcamanın neleri kapsadığı, nerelerde kimlerin konakladığı belirtilen dökümanların olmadığı görülmüştür´´ denildi.

komisyon Başkanı Değer Kara Şerh düşerek diğer komisyon üyeleri ile aynı görüşte olmadığını resmi belgelerde yemek ve konaklama bedellerinin adet ve rakamlarının faturalarda açıkça görüldüğünü beyan ederek diğer komisyon üyeleri ile aynı görüşte olmadığını belirtmiştir

Kültür ve Sanat Etkinlikler Acil İşler Kapsamında mı?

Kültür ve sanat festivali harcamalarının ihale yerinde doğrudan temin suretiyle alım yapıldığı ya da pazarlık suretiyle yapıldığı görülmektedir, yapılan iş organizasyon hizmet alım işidir, bu iş kapsamında ulaşım konaklama yemek ve sahne ve benzeri yerlerle ilgili organizasyon hizmeti bulunmaktadır, festivalin yapılma tarihi ve kimlerin bu organizasyonda olabileceği belli olduğuna göre bu işin temini açık ihale suretiyle yapılması uygun olduğu görüşündedir.

Bütçe Daha Etkin Kullanılmalı

Komisyon öneri dilek ve temenniler bölümünde ise; ´´Emlak istimlak müdürlüğü tarafından kamulaştırılması gereken yolların yapılmayıp park ve bahçeler müdürlüğüne 3.500.000 TL aktarılmıştır, belediyemiz park ve bahçeler müdürlüğünce park düzenlemeleri için ayrılan bütçenin daha etkin kullanılması gerektiği, doğaya daha duyarlı daha yeşil daha fazla ağaçlandırma yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Fen İşlerinden 3 Milyon TL´nin Kültür Müdürlüğüne Aktarılması Tepkiye Neden Olmuştur.

Komisyon raporunda ´´2018 yılında Çorlu Belediyesi içerisinde ihtiyaç duyulan yaya ve araç yollarında bozulan 8 santimetre parke taşı kale taşı bordür ve yağmur oluğu onarımı yapım işi belediye bütçemizin ekonomik anlamda daralmasından dolayı iptal edilmiştir, Fen işleri müdürlüğüne bağlı olarak en fazla eleştiri aldığımız yol yapım ve bakım çalışmaları için ayrılmış olan bütçesinden 3 milyon TL.´nin Kültür müdürlüğüne aktarılması kültür müdürlüğüne yedek ödenekten 2.723 bin TL yıl içinde aktarılmıştır. bu durum kamuoyunda eleştiriye sebep vermiştir yol yapım ve bakım çalışmaları daha öncelikle ele alınması düşünülmektedir.´´

8 TL´ye Aşure Raporda Böyle Yer Almış.

Cenaze yemek bedeli ve Aşure hizmeti alımı bedellerini yüksek olduğu, bu hizmetlerin belediyemizin aş evinde planlanarak yapılması bütçe için tasarruf sağlayacak kanaati oluşmuştur.

Masa ve Sandalye Kiralama da Rapora Yansıdı.
Dar gelirli öğrencilere yapılan kıyafet ve kırtasiye desteğinin ilçemizdeki öğrenci sayısına oranlarında yapılan desteği yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir, Masa ve sandalye kiralama hizmetini dışarıdan hizmet alımı ile gerçekleştirmek yerine belediyemiz bünyesinde bütçemiz dahilinde satın alınması ve yine geçmiş yıllara bakıldığında toplamda bu hizmetin için yüksek bedeller ödendiği tespit edilmiştir.

Temsil Ağırlama Giderleri Ayrılmalı

Belediye başkanlığına ait temsil ve ağırlama giderleri alımlarının kültür müdürlüğü bütçesinden çıkartılarak Özel Kalem müdürlüğüne yapılması gerektiği 2018 yılında neredeyse tüm mal alım ve hizmet alımlarının kültür müdürlüğünce yapıldığı ve bu konuda müdürlüğümüzün de ana faaliyet konusu dışında mesai harcadığı görülmektedir

Komisyonda bulunan 2 CHP´li 2 Akparti´li meclis üyesi bu raporun altına imza atarken, komisyon başkanı CHP´li Değer Kara´nın bu rapora şerh düşerek değerlendirmelere katılmadığını belirtmesi de dikkat çekti.
corlu 15.04.2019    (2420) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Tekirdağ Valiliği 2019 Raporu
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Orion Fotoğraf Yarışması Devam Ediyor. 03.07
  Belediye Cafe Ürükleri Zamlandı. 03.07
  Belediye Meclisi Komisyon Üyeleri Belirlendi. 23.06
  Çorlu yu Sahipsiz Sanmasınlar 23.06
  Becemiyorsanız Yol Gösterelim 23.06
  Çorlu Belediyesi 2019 Denetim Raporu 18.06
  Bu Masala İnanalım mı? 16.06
  Her Hafta bir ilçemizde olacağız 16.06
  Ergene Belediyesine Müfettiş. 03.06
  Rasim Yüksel den AKPARTİ ye Yeşil Işık 20.05
  Ramazanda Beslenme Önerileri 08.05
  Kimyasal Likit Tank Projesinde Geri Adım 08.05
  İş Dünyası Kiraları Konuşuyor. 26.04
  Tekirdağ Valisini Kınıyorum 22.04
  Bakkallara 1000 Bayrak. 22.04

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası