HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Tekirdağda Türk-Macar Dostluk Rüzgarı

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında Tekirdağ 16. Maca

corlu 04.06.2018 11:34:46    (338) Okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında Tekirdağ 16. Macar Günleri etkinliği gerçekleşti.

Süleymanpaşa ilçesindeki Rakoczi Müzesinde gerçekleşen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra Macaristan Büyükelçisi Gabor Kiss, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Güneş Gürseler, Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, siyasi parti temsilcileri ile Türk ve Macar vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Macar Günleri etkinliği, Rakoczi büstüne çelenk sunumu ve Güneş Gürseler’in açılış konuşması ile devam etti. Gürseler’in ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşma gerçekleştirdi.

‘HEDEFİMİZ TEKİRDAĞ’I TÜRKİYE’NİN YILDIZI YAPMAK’

Ekrem Eşkinat konuşmasında coğrafi kültürün farkında olunması gerektiğini belirterek “Süleymanpaşa sınırları içinde 200 bine yakın yurttaşımızla birlikte yaşıyor olabiliriz ama bir geçit, göç bölgesi olan bu topraklarda yaşamış bütün kavimlerin, insanların anıları ve varlıkları bize emanet. Rakoczi, Türk-Macar dostluğunun, bir festivalin içinde sıkıştırılmayacak kadar büyük bir simgesi. Süleymanpaşa ve Tekirdağ’ı Türkiye’nin yıldızı yapmak gibi bir hedefimiz var, bunu da el birliği ile gerçekleştireceğiz. Geçen yıl başlayan dönüşümün bayrağı bu dönem bizlerin emekleri ile belli bir noktaya geldi. Önümüzdeki dönem de devam edecek.” dedi.

‘RAKOCZİ, BÜYÜK BİR SİMGE’

Süleymanpaşa Belediyesi Ekrem Eşkinat’ın ardından kürsüye konuşmasını yapmak üzere Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak davet edildi. Başkan Albayrak konuşmasında “Macar Kahramanı Prens Rakoczi’nin Macaristan’daki savaşta yaptığı hürriyet mücadelesinden yenik düşmesi sonrası Tekirdağ’a gelip burada 1735 yılına kadar kalması ve burada bizim konuğumuz olması Tekirdağ ile Rakoczi’nin bütünleşmiş olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Rakoczi, Tekirdağ’ın önemli simgelerinden biri haline geldi. Biz bu işi biraz daha ileri götürerek Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz Miras Atölyesi kapsamında yenilediğimiz evlerden bir tanesi Macar Kültür Evi yapmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

KADİM MESLEKLERE PLAKET TAKDİMİ

Etkinlikle, yapılan konuşmaların ardından ‘Babadan Oğula Yaşayan Meslekler Projesi’ kapsamında Bakkal Bahri Bayrak, Bıçakçı Ali Yaşar Tüfekçi, Köfteci İsmail Özcan, Saatçi Nedret Altınsoy ve Oğuz Eren’e plaket takdim edildi.

‘Tekirdağ-Macaristan İlişkileri ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Çalışmalarından Bir Kesit’ fotoğraf sergisi ile Sanatçı Münip Bayraktar’ın ‘Manyas Gölü Kuşları’ Fotoğraf sergisinin açılışları ile devam eden Tekirdağ 16. Macar Günleri Etkinliği Budapeşte Eötvös Lorand Üniversitesi Öğretim Üyesi Türkolog-Tarihçi Peter Kövecsi-Olah’ın ‘Macarların Tarih Bilincinde Prens Rakoczi- Tekirdağ’daki Macar Evinin Satın Alınma Koşulları ve Macar Kamuoyundaki Yansımaları’ konulu sunumun ardından son buldu.

corlu 04.06.2018    (338) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  TOKİ Çorluda 608 Konut Yapacak
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Zabıta Fırınlarda Gramaj Kontrolü Yaptı 18.05
  Emlak Konutları Köprülü Kavşağına Başlanıyor. 13.05
  Hurda Araçlar Toplatıldı 13.05
  Arsayı Çorlu dan Sat, Okulu Kapaklı ya Yap 06.05
  2 Lige Çıkmaya Ramak Kaldı 04.05
  Çorlu İçin Gurur Kaynağısınız 03.05
  Çorlunun Havası Değişiyor. 25.04
  Sarıkurt; 1 mm Dahi Geri Adım Atmayacağız 23.04
  Mv. İlhami Aygun 23 Nisan Mesajı 23.04
  Mv. nin Çocukları Bakanlıkta İşe Başladı. 21.04
  Çorlu Belediyesi 2018 Denetim Raporu. 15.04
  Ergene Samsunlular Derneğine Yeni Başkan 15.04
  Çorlu Belediye Meclisinde Görev Bölümü Yapıldı 14.04
  Sarıkurt Söz Verdi, Ayırım Yapmayacağım 09.04
  Kadir Abinin hedefindeki 2 Kişi 09.04

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası