HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

6 Adet Modern İtfaiye Aracı Çorluya Kazandırıldı

 Kentsel büyüme ve nüfus artışını göz önünde bulundurarak hizmet ve yatırımlarını geleceğe göre şekillendiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu itf

corlu 11.01.2018 23:43:39    (470) Okunma

Kentsel büyüme ve nüfus artışını göz önünde bulundurarak hizmet ve yatırımlarını geleceğe göre şekillendiren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu itfaiyesine kazandırdığı 6 modern itfaiye aracını, düzenlenen törenle Çorluların hizmetine sundu.

Çorlu İtfaiyesi Hizmet Binasında düzenlenen törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Başkan Danışmanları Şeref çetin ve Neşat Erdoğan, İtafiye Dairesi Başkanı Emin Pehlivan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz, Büyükşehir Belediyesi personeli, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YANGINLARLA TEKNOLOJİ İLE MÜCADELE EDİYORUZ

Törende açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka gerçekleştirdi. İtfaiyenin önemine değinen Prof. Dr. Dodurka, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatının teknolojik olarak yükseltilmesi ve imkanlarının arttırılması hedefi ile satın aldığımız altı adet aracın hizmete girme töreni için burada toplanmış bulunuyoruz. Geleneksel olarak bir itfaiye aracı devreye sokulurken, hepimiz Allah muhtaç etmesin, yangınla karşılaştırmasın diye dua ederiz ama şu bir gerçek ki realitede durum böyle değil. Geçen sene sadece Çorlu İlçemizde bir yıl içerisinde bin civarında yangın olayı meydana gelmiştir. Bu rakamlar gittikçe daha da yükselmektedir. Çünkü Tekirdağ gibi, Çorlu ilçesi de büyüyor. İnşaatlar çoğalıyor, binalar yükseliyor, nüfus artıyor. Dolayısıyla yangın vakaları da artıyor. Belediyeler aldıkları sorumluluğun yanında düşük bütçelere sahip kurumlardır. Diğer yandan İstanbulun sanayisi ve nüfusu buraya doğru geliyor. Devlet bunları gönderirken, çevre kirliliği, ulaşımı, yerleşimi gibi bütün sorunlarıyla da beraber gönderiyor. Fakat bu sorunların karşısında yerel yönetimleri de tamamen yalnız bırakıyor. Dolayısıyla bizim de bu kentleşme hızına yetişebilmemiz için gerçekten çok ciddi bir çabamız var. Özellikle teknoloji ile bu sorunların üstesinden geleceğimizi düşünerek, teknolojik imkanlarımızı yükseltmeye çalışıyoruz. Buradaki araçlar da bu çabaların bir göstergesidir. Yangınlarla teknoloji ile mücadele ediyorsunuz. Şu an bizim yangına ulaşmada Çorlu İlçemizdeki süremiz kent içinde 6 dakika 46 saniyedir. Türkiye ortalamasına göre güzel bir rakam, fakat bize göre yeterli değil.

-Biz bunu daha da kısaltmak istiyoruz. Yolların, iklimin elverişli olması, ihbarın doğru yapılması da bu süreyi etkileyen faktörlerdir. Buraya bir ihbar geldiği anda ekiplerimiz saniyeler içinde göreve çıkmaktadır. Hedefimiz bu rakamları daha da aşağıya çekebilmektir. Bu tür teknolojik imkanlara sahip olmayı hedefliyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kurulduğunda burayı devraldık. O tarihlerde yine o zamanın en iyi teknolojik araçları vardı. Ancak günümüzde artık o araçlarda eskidi. Sekiz aracın altı tanesini yeniledik. Dört tane çok amaçlı itfaiye aracı, 5 ton su kapasitesine, 400 litre köpük kapasitesine sahip. 12 ileri otomatik şanzıman, 5+1 personel kapasitesi,360 derece etrafı aydınlatabilen projektör, 50 metre yüksek basınca dayanan hortumu ve dakikada 300 litre su ile yangına müdahale edilebiliyor. İki adet te 4*4 aracımız var. Büyük araçların giremediği dar yollara ve engebeli arazilere bu araçlar gidiyor. Bu araçlar da küçük görünmesine rağmen 300 litre su, 40 litre de köpük kapasitesine sahip. Her ne kadar 300 litre su kapasitesine sahip olsa da püskürtme tekniği ile bu kapasitenin 10 katı etki sağlanabiliyor. Bu araçların Çorlumuza ve Tekirdağa hayırlı uğurlu olmasını diliyor, itfaiyeci kardeşlerimize güç, kuvvet vermesini diliyorum dedi.

ALLAH KULLANMAYI NASİP ETMESİN BU ARAÇLARI

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da hizmete alınan araçların Çorlu için önemli olduğuna dikkat çekerek, Bir gerçeği söylemek istiyorum; 1989 senesinde henüz yeni belediye başkanı olduğum zaman, yapmak istediğim bazı şeyler vardı. Bir tanesi Cumhuriyet Parkı, onu yaptık. Bir tanesi kültür merkeziydi, o da yapılıyor. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri de itfaiye binasıydı. Eski itfaiye binamız, günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitede değildi. Ama şimdiki itfaiye binasına bakınca, iyi ki de yapmışız diyorum. Teknoloji ilerledikçe, bizim de kendimizi revize etmemiz gerekiyor. Bu konuda bize gerekli destekleri veren Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayraka, Büyükşehir Belediyesinin teknik ve idari ekibine teşekkür ediyorum. Yeni itfaiye araçlarımızın bütün Çorlululara hayırlı olmasını diliyorum. Ama inşallah kullanmamıza gerek kalmaz bu araçları. Afetler insanların hiç beklemediği anlarda gelebilir. O açıdan bizim her daim hazır durumda olmamız gerekir. Teçhizatımızın yeterli olması gerekir Allah kaza-bela vermesin şeklinde konuştu

ÇORLU GİBİ BÜYÜK BİR İLÇEMİZDE İTFAİYE TEŞKİLATI ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇTIR

Sözlerime başlamadan önce İtfaiye Dairesi Başkanımız Emin Pehlivana, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Rakamlar itfaiye teşkilatımızın ne kadar önemli ve ciddi mesafe kat ettiğini gösteriyor. İtfaiyecilik, aşırı ciddiyet gerektiren bir meslektir. Allah bizlere kaza-bela vermesin ama her an bir felaket olacakmış gibi teyakkuzda olmamız gerekiyor. Ben çalışma anlayışım gereği gece geç saatlerde, sabah erken saatlerde mesaide olabiliyorum. O saatlerde itfaiye dairesinin hizmet binalarını denetlediğimde, bütün personelin gerçekten de büyük bir ciddiyetle işinin başında olduğunu gördüm. Bu da beni çok mutlu etti. Çorlu Trakya Bölgesinin en önemli ve en büyük ilçesi. Günden güne büyümeye devam ediyor. Böylesine büyüyen bir ilçemizde de itfaiye teşkilatı önemli bir ihtiyaçtır. Bugün Çorlu itfaiyesine kazandırdığımız 6 aracın Çorluya güven vereceğini düşünüyorum. Allah kullandırtmayı nasip etmesin ama biz her an hazır olalım ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek 6 modern itfaiye aracı Çorluluların hizmetine sunuldu.

corlu 11.01.2018    (470) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  TEKPARK ta Operasyon 6 Kişi Görevden Alındı.
  İYİ Parti den AKPARTİ Çelengine Tepki
  Ergene Belediyesinde Sular Durulmuyor.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ünal Baysan Özür Dilemeli
  AKPARTİ de ŞOK İstifa
  CHP Saray İlçe Başkanı Uzaklaştırıldı.
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı
  Hedefim Milletvekili Olmak

Son Haberler

  Kaymakam Hastayı Evinde Ziyaret Etti 21.01
  Kadir Abiniz İle Devam mı Tamam mı? 12.01
  Onkoloji Hastanesi Belediyede Takıldı 11.01
  Kanser Ölümlerinde Tekirdağ 4. Sırada 10.01
  İstanbul un Kadir Abisi Nerede 07.01
  AKPARTİ Kazanırsa Sorumlusu CHP Olur. 04.01
  İŞDER İş Fuayesi düzenliyor 04.01
  Bizim için Şehit Olanlara Layık Olabiliyormuyuz 31.12
  Nuh Nuhoğlu Görevi Bırakma Sinyali Verdi. 30.12
  Öztrak; İstanbul da Seçimi Kaybedecekler 29.12
  2018 de En Çok Bu Kelimler Arandı. 29.12
  ÇORLU CEP TV takipçileri 2019a şanlı girdi 29.12
  Yılbaşı hediyeniz Orion’dan 29.12
  Büyükşehir Belediyesi’nden Eğitime Uygulama Desteği 29.12
  Tekirdağda İşsiz Sayısı Kaç? 27.12

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası