Gazetecilik Meslek Yasası Çıkartılmalı

(29.07.2021)         

24 Temmuz Basın Bayramı sebebi ile Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaparak, basının sorunlarına ve çözüm önerilerine dikkat çekti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açıklamada bulunan Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, basın çalışanlarının görevlerini gerçek anlamda özgürce yapamadığını söyledi. Silistre, “Türk basınında sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak ardından yapılan yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmiştir. Basınımız 2021 yılının 24 Temmuz’una, ne yazık ki siyaset-mafya-medya üçgenindeki çirkin ilişkilerin yaşandığı bir ortamda giriyor. Sektörümüzde ‘Adına gazeteci’ diyen ama gazetecilik değil, kirli çıkar ilişkilerinin odağı olan insanların mesleğimizi kirletmesine üzülerek tanık oluyoruz. Bu durum hepimizi derinden yaralıyor. Basınımızın özgür, objektif ve tarafsız çalışma olanağı bulması için ilk koşulun, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’nın çıkartılması olduğunu yıllardır her fırsatta dile getiriyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu çarpık sürece son vermek için, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Gazetecilik Meslek Yasası”, teknolojik gelişmeler dikkate alınarak yazılı basının yanı sıra görsel, işitsel ve elektronik medyayı da kapsayacak şekilde günümüz koşullarına uygun olarak mutlaka çıkarılmalıdır.” dedi.

TASARRUF TEDBİRLERİ BÜYÜK DARBE VURACAKTIR!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan “Tasarruf tedbirleri” genelgesinin yerel basına büyük bir darbe vuracağını belirten Silistre, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan ‘Tasarruf tedbirleri’ genelgesi, pandemi sürecinde çok zor bir dönemden geçen yerel medya kuruluşlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Büyük fedakarlıklarla ve düşük bütçelerle halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan yerel basın kuruluşlarımız, ‘Tasarruf tedbirleri’ başlıklı kararlarla önemli ölçüde gelir kaybederek ve ekonomik anlamda daha da zor bir döneme girmiştir. Ekonomik darboğazdan çıkamayacak olan yerel basın kuruluşlarının bir bir kapanması ve binlerce meslektaşımızın işsiz kalacak olması, ekonomik ve sosyal dengeleri bozmanın yanında, yerel demokrasiye de büyük darbe vuracaktır.” ifadelerini kullandı.

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEMEL GEREKLİLİKTİR

Silistre, açıklamalarının devamında ise “Sansür, meslektaşlarımızı kıskacına alan önemli bir sorunumuzdur. Günümüzde çeşitli medya kurumlarında yaşanan uygulamalara bakıldığında, sansürün kalkmadığını, şekil değiştirerek devam ettiği görmekteyiz. Sansür, eskiden olduğu gibi ‘haber yasaklama’ yoluyla yapılmasa da, gerçeği çarpıtma, gizleme veya çeşitli tehdit ve yaptırımlarla meslektaşlarımız üzerinde devam etmektedir. Ne yazık ki düşüncelerini yazdıkları, röportaj ve haber yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız yargılanmakta, kesin kanıtlara dayanılmadan gözaltına alınmakta, hapse atılmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda ve Terörle Mücadele Yasası’nda yer alan ve darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler mutlaka ele alınmalı ve yeniden düzenlenmelidir. İfade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır ve Türkiye’de demokratik yaşamın temel sorunu ne yazık ki basın ve ifade özgürlüğünün gerçek anlamda olmamasıdır. Halkın haber

alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir. Halkın gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkının aracı olan basın özgürlüğünün önündeki engeller kalkmadıkça, 24 Temmuzlar bizler için bayram olmayacaktır. Bu nedenle bu yıl da 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil, dayanışma günü olarak görüyor, bu anlamda kutluyoruz. Tüm bu sorunlara karşın görevini fedakârca ve layıkıyla yapan meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyor, esenlikler diliyorum.” diye konuştu.

KATILIM YOĞUN OLDU

Düzenlenen basın açıklamasına Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt, Geçmiş Dönem Belediye Başkanı Ünal Baysan, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Kum, CHP Çorlu İlçe Başkanı Özgür Ertaş ve Çorlu Gazeteciler Derneği üyeleri katıldı.

PASTA KESİLDİ

Törenin ardından Atatürk Meydanı’nda bulunan Park Kafe’de günün anlam ve önemi için hazırlanan pasta kesildi. Derneğin en geç üyesi Tutku Akbaş ve en yaşlı üyesi olan Naim Yıldız tarafından kesilen pastanın ardından program sona erdi.

 

 

Levent Silistre Başkan Haberleri (Son 5)

 Gazetecilik Meslek Yasası Çıkartılmalı
24 Temmuz Basın Bayramı sebebi ile Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.
 BİK Temsilcilerine Güvenoyu
Basın İlan Kurumunun (BİK) Genel Kurulu’na katılacak olan Anadolu gazete sahiplerinin 3 temsilcisinin seçimi, Ankara’da gerçe
 Basın Sorunları El Birliği İle Çözülmeli
Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, “Basının sorunları, yasal düzenlemelerle çözümlenmeli.”dedi.
10